# (s) Zobel blå lejonhuvad hona (KEL)
Author: [Borttaget]

Nu måste jag sälja min fina, mysiga lilla kanintjej Ariel p.g.a att det visat sig att hennes härstamningsbevis inte stämmer (troligtvis för att dölja att det finns bettfel längre bak i stammen). Hon har ett perfekt bett själv samt äter och skiter som hon ska. ![Glad](http://lejonkaniner.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Hon har haft en kull med ungar hos mig, ingen fick bettfel men såldes ändå till kelhem.

Kan vara lite vaktig i buren periodvis, vid brunst, men har aldrig bitits. Är jättegosig utanför buren och blri gärna ompysslad.

**Är helt rumsren** och säljes helst till någon som kan ha henne frigående, eller som har mycket tid att ha henne ute. Pälsen kräver ingen vård öht.

Hon kommer ursprungligen från Sjömorens kaningård.  
  
**Pris:** 300kr (Hem viktigare än pris)  
  
**Transport** kan ordnas av mig i början på Juli till Stockholm eller Sundsvall, **just nu så finns hon i Luleå (norrbotten)**. Transport till andra delar av landet kan lösas.

![](http://i45.tinypic.com/260ao3m.jpg)

![](http://picasion.com/pic22/c9060c640a2aa77aea3540918a780eb7.gif)

![](http://4.bp.blogspot.com/_hJVGrDRYn_o/S6KQTLSvk3I/AAAAAAAAAEs/jvU4LmFl6K0/s320/Bild+053Liten.jpg)  
  
![](http://1.bp.blogspot.com/_hJVGrDRYn_o/S6KQZu0eJ1I/AAAAAAAAAE0/AgQugx7NpBA/s320/Bild+056Liten.jpg)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Finns många, mååånga fler bilder som jag kan maila/skicka över msn: **Emsu4@hotmail.com**

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hon finns med **0:47** in i filmen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

**00:15** in i filmen så är hon med.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

**00:43** så är hon med i denna film, där ser man även hur hon är när man är och petar i buren, hon låter bara, trots bebisar. ![Skrattande](http://lejonkaniner.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Hon är såå söt, kan man använda henne i avel nu?:)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 Ja, som jag skrev i den andra tråden så har jag och hennes uppfödare kammat igenom hela stammen och kommit fram till att det är så att det INTE finns defekter i stammen. ![Glad](http://lejonkaniner.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
